Снимка: БТА

Президентът Румен Радев заяви, че консултациите при него не целят унищожаването на българската прокуратура.

"Консултациите при президента не целят унищожаването на българската прокуратура, не обслужват политически партии, нови политически проекти и нови избори, те не са и основното предизвикателство пред мандата на новия главен прокурор. Напротив - ако неговата кауза е обективна, независима и ефективна прокуратура - той може и би следвало да се възползва от тези консултации, защото те целят точно това. Една прокуратура може да се самоунищожи и самообезличи, ако не води ефективна борба с корупцията по високите етажи на властта и ако не преследва с еднакво настървениe всички олигарси", заяви държавният глава на срещата си с неправителствени организации за необходимостта от промени в Конституцията.
 
Румен Радев каза още, че на новия главен прокурор и на новия председател на КПКОНПИ трябва да се даде възможност да работят спокойно.

Още по темата
Задачата на новия главен прокурор е да убеди обществото, че брани закона, а не управляващите и определени олигарси. Пред новия председател на КПКОНПИ стои предизвикателството да превърне този орган от пасивен, чакащ и разчитащ на грешно попълнени декларации и подаден сигнал, в истински ефективен орган за борба с корупцията по високите етажи на властта, каквато е и неговата изразена амбиция и тя трябва да бъде подкрепена, посочи президентът.

Радев подчерта, че днешните консултации не са публичен линч над новия главен прокурор и над новия председател на КПКОНПИ. "Ако някой е дошъл тук с намерение за персонални нападки към г-н Гешев и към г-н Цацаров, мястото му не е в днешния дебат", заяви той.
 
По думите му трябва да отчитаме, че това са изключително трудни задачи в страна, в която корупцията е "държавна политика".

Цитирам предишния главен прокурор, който пък цитира един по-предишен главен прокурор. Наистина усилията и тази тежка задача на тези двама души трябва да се води в условия, изискващи подкрепа на обществото, защото това са изключително трудни задачи. Мога да кажа обаче, че ако те не навлязат в епицентъра на корупцията и престъпността, общественият натиск съответно ще нараства и е нормално да бъде така, каза Радев, според когото обществото ни става все по-чувствително на тема "корупция", на тема "скандали", които много бързо затихват по медиите.

Според президента промяната е належаща и може да стане по два начина. Единият е начинът чрез диалог и чуваемост между институциите и гражданското общество, така както е в една нормална цивилизована държава – в обхвата, с механизмите и в рамките на закона. Може и по друг начин – под натиск на улицата, извън рамките на закона, но тогава последствията са непредсказуеми, коментира той.
 
Президентът напомни, че най-важният дебат е в българския парламент.

Но тъй като аз определено ще предложа, по силата на тази Конституция, предложение за промяна на Конституцията, за мен е много важно това предложение да има широка обществена основа, посочи държавният глава.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase